Analiza stanu trawnika

Naszym klientom oferujemy kompleksową, darmową analizę trawnika. W jej ramach jeden z naszych przeszkolonych ekspertów regionalnych bada trawnik oraz pobiera próbki do dalszych badań. Następnie dostarcza pisemny raport dotyczący warunków panujących na trawniku. Analiza stanu trawnika pozwala uzyskać cenne informacje, na podstawie których ekspert doradza, co należałoby zastosować, aby poprawić kondycję trawnika. Jednocześnie dokonuje przy tym wyceny, która jednak nie zobowiązuje do skorzystania z naszych usług.

analiza trawnika

Wiek trawnika

Wiek trawnika jest główną przyczyną występowania różnych problemów, takich jak filc lub zwarcie. W praktyce im starszy trawnik, tym większy poziom filcu.

Typ kosiarki i wysokość koszenia

Używana kosiarka ma znaczny wpływ na stan trawnika. Niewłaściwy sprzęt może powodować takie problemy jak pojawianie się suchych końcówek traw oraz nierówności. Co więcej, głównym powodem dla którego trawniki są często pokryte mchem jest koszenie zbyt nisko. Krótkie koszenie źle wpływa na trawę, a za to znacznie ułatwia rozwój mchu. Sprawdzimy, czy kosisz swoją trawę na odpowiednią wysokość.

Poprzednie odżywianie

Analiza wcześniejszego sposobu nawożenia pomoże zrozumieć powody pojawienia się takich problemów z trawnikiem jak np. trudne do usunięcia chwasty. Dodatkowo, na podstawie tego badania możemy zaplanować właściwy proces pielęgnacji i nawożenia.

Gatunki traw

Jest wiele gatunków traw występujących powszechnie. Dzięki zidentyfikowaniu konkretnego typu trawy, możemy zrozumieć, jakie są możliwości danego trawnika co daje możliwość stworzenia mu odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju.

Identyfikacja chwastów i ocena poziomu zachwaszczenia

Zidentyfikujemy pospolite chwasty występujące na trawnikach, między innymi: stokrotki, mniszki lekarskie, koniczynę, jaskra, babkę czy szczaw oraz dobierzemy odpowiedni środek chwastobójczy. Jednakże, niektóre chwasty występujące na trawniku wymagają specjalnego, powtarzanego traktowania. Zidentyfikujemy również te trudne do wyeliminowania gatunki, które znajdują się na Twoim trawniku np. skrzyp lub przetacznik, a także wskażemy sposób na skuteczną walkę z nimi. Ocenimy również generalne zachwaszczenie trawnika. Prosimy się nie martwić, im więcej chwastów, tym większą zauważysz różnicę!

Obecność mchu

Uważamy, że mech jest szczególnym powodem zmartwienia dla większości właścicieli trawników. Identyfikacja poziomu jego obecności jest dla nas ważnym wskaźnikiem i pomaga nam ustalić najlepszy przebieg pielęgnacji dla danego trawnika.

Ocena poziomu obecności filcu powierzchniowego

Filc powierzchniowy jest nazwą nadaną warstwie materii organicznej, tzn. ściętej trawy czy zbutwiałych liści, znajdującej się zaraz nad powierzchnią gleby. Jest jednym z głównych powodów występowania mchu na trawniku i wymaga redukowania. Próby usuwania za pomocą nadziewania na ostrze lub grabienia mają niewielki wpływ na filc powierzchniowy. Specjalistyczna wertykulacja jest najlepszym sposobem zredukowania tej warstwy.

Ocena poziomu obecności filcu podpowierzchniowego

Podpowierzchniowy filc jest podobny do powierzchniowego, z wyjątkiem zbitej masy, która znajduje się pod powierzchnią gleby. Utrudnia przenikanie tlenu do ziemi oraz przeszkadza składnikom odżywczym w docieraniu do korzeni trawy. W rezultacie korzenie trawnika który ma problem z filcem, są bardzo blisko powierzchni gleby, a przez to są znacznie osłabione. Grabienie nie ma na niego wpływu, a usuwanie za pomocą nadziewania na ostrze jest tak samo bezskuteczne. Aeracja gleby jest najlepszym sposobem na zredukowanie filcu podpowierzchniowego z trawnika.

Struktura i gęstość gleby

Typ gleby na jakiej znajduje się trawnik ma oczywiste znaczenie dla zdrowia i wzrostu trawy. Jednakże każdy trawnik jest inny i byłoby błędem sądzić, że Twój leży na takiej samej glebie jak trawnik Twojego sąsiada. W rzeczywistości, większość nowych trawników leży na określonym typie gleby. Dlatego też lubimy zajrzeć, co znajduje się pod spodem. Pobierzemy próbkę, aby zidentyfikować główny typ gleby znajdującej się pod Twoim trawnikiem. Dodatkowo chcemy poznać poziom gęstości gleby, tzn. wiedzieć czy jest gęsta lub rozrzedzona. Im bardziej jest zwarta, tym słabszy jest trawnik i w takim wypadku polecamy zabieg aeracji trawnika.

Zalecane zabiegi

W oparciu o wiele różnych warunków, jakie zidentyfikujemy na trawniku, możemy zalecić aerację. W zależności od wagi problemu możemy polecić przeprowadzenie napowietrzania natychmiast lub w późniejszym czasie. Co więcej, opierając się na zidentyfikowanych warunkach panujących na danym trawniku, takich jak na przykład obecność warstwy filcu, możemy zalecić wertykulację. Wierzymy, że nie ma potrzeby, aby klient płacił za coś, czego tak naprawdę nie potrzebuje, dlatego też zalecimy Ci zabiegi, które faktycznie wpłyną na kondycję twojego trawnika.

Analiza chorób i insektów

Niektóre plamy i złe warunki panujące na Twoim trawniku mogą być spowodowane chorobami. Musimy o tym wiedzieć, aby mieć komplet informacji na temat trawnika. Niektóre choroby są spowodowane złym odżywianiem, a taki trawnik będzie wymagał czegoś więcej niż regularne nawożenie! Również insekty mogą powodować prawdziwe spustoszenie. Twój trawnik może cierpieć z powodu różnego rodzaju robaków czy chrząszczy. Sprawdzimy to oraz odnajdziemy sposób na skuteczne zwalczenie tych problemów.

Inne przyczyny obecnego stanu trawnika

Jest wiele innych czynników środowiskowych wpływających na obecny stan Twojego trawnika np. zacienienie, obecność i położenie drzew. Analiza stanu trawnika pozwoli zidentyfikować te czynniki i omówić je z Tobą.