Piaskowanie trawnika

Piaskowanie ma bardzo korzystny wpływ na trawnik. Powoduje lepsze zakorzenienie i gęstość darni. Jest to również dobry sposób na „wyrównanie” drobnych nierówności i zagłębień na nierównym trawniku.

Co to jest Piaskowanie Trawnika (Top – Dressing) i dlaczego piaskować trawnik?

Piaskowanie trawnika to posypywanie cienką warstwą (ok. 3-5 mm) różnorodnym materiałem (np. piasek mieszany z ziemią, glinką, torfem i innymi dodatkami) uzależnionym o typu gleby na której rośnie trawnik. Celem piaskowania jest polepszenie właściwości fizyko - chemicznych gleby:

  • w przypadku podłoża piaszczystego, polepszy jego właściwości magazynujące wodę, dzięki czemu trawnik będzie bardziej odporny na suszę

  • w przypadku podłoża gliniastego, pomoże rozluźnić zbitą glebę – polepszy drenaż, zapewniając korzeniom lepsze warunki do rozwoju.

  • Następną korzyścią piaskowania jest wyrównywanie drobnych nierówności trawnika, wypełniając wszystkie małe zagłębienia (do 15 mm). Piaskowanie stymuluje trawnik do wytwarzania nowych pędów traw, powodując zagęszczanie trawnika, a to pomaga w walce z chwastami i mchem.

Top – dressing, czyli „piaskowanie” jest rutynowym zabiegiem pielęgnacji trawnika, wykonywanym przez zawodowych Green Keeper' ów, aby zapewnić trawnikowi najwyższą jakość. Jeżeli chcesz stworzyć Twojemu trawnikowi najlepsze warunki do rozwoju, powinieneś piaskować trawnik regularnie raz w roku.
 

Jakich mieszanek używacie do piaskowania Trawnika?

Do piaskowania używamy mieszankę 3 podstawowych rozdrobnionych podłoży: piasku, torfu i gliny oraz innych dodatków takich jak kreda lub kompost. Proporcje tych składników są uzależnione od podłoża na którym rośnie trawnik. Każda mieszanka jest przygotowywana indywidualnie w zależności od potrzeb trawnika. Używamy tylko sprawdzonych podłoży wolnych od zanieczyszczeń oraz chwastów. Na glebach piaszczystych stosujemy mieszankę bogatą w substrat torfowy i glinę, a na glebach ciężkich, gliniastych odwrotnie – z przeważającą zawartością piasku odpowiedniej granulacji i rodzaju.

 

Jak wykonujecie piaskowanie Trawnika?

Kluczem do poprawnego wykonania tego zabiegu pielęgnującego trawnik, jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Piaskowanie za pomocą taczki, łopaty i grabek nie sprawdza się i aby rozprowadzić równomiernie 5 mm warstwę top – dressingu, potrzebne jest specjalne urządzenie. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, piaskowanie wykonujemy po wertykulacji i napowietrzaniu – mieszanka piasku, substratu torfowego i gliny dotrze do gleby szybciej oraz wypełni otwory powstałe podczas napowietrzania. W celu równomiernego „wczesania w trawnik” odpowiedniej mieszanki, po piaskowaniu dodatkowo wykonujemy zabieg włókowania. W zależności od rodzaju trawnika stosujemy dawkę 3-5 kg mieszanki na 1 m2, co daje nawet 500 kg na 100m2/1ar. Mieszankę do Top-Dressingu dostarcza na paletach auto wyposażone w windę samorozładowczą lub w niektórych przypadkach luzem, ciężarówka – wywrotka.
 

Kiedy wykonujecie piaskowanie?

Wykonywanie tego zabiegu pielęgnacji trawnika nie ma żadnych rygorystycznych wymagań co do terminu wykonania. Możemy przeprowadzać go w zasadzie cały rok. Trawniki rosnące na glebach ubogich powinny być piaskowane raz w roku mieszanką bogatszą w substrat torfowy aby polepszyć jakość gleby. Trawniki założone na glebach wysokiej jakości bogatej w składniki organiczne, nie potrzebują corocznego piaskowania, ale jeżeli chcesz osiągnąć najlepsze rezultaty, możesz piaskować regularnie raz w roku – najlepiej jesienią już od września – wtedy trawy mają najlepszą zdolność do krzewienia się.

Zamówienie

Naprawdę nie ma żadnego zobowiązania do skorzystania z usług Mr Green Grass. Jeśli chcą Państwo zlecić darmową analizę swojego trawnika, prosimy skontaktować się z naszym przedstawicielem lub z biurem pod numerem telefonu: 0 889 900 900

Zamów analizęprojekt Projektowanie i wykonanie stron internetowych w Krakowie, Studio Grafiki Komputerowej, Agencja Reklamowa - Anronet