Pielęgnacja boisk syntetycznych

Boiska z trawy syntetycznej stanowią doskonałą alternatywę dla murawy naturalnej. Dzięki zaawansowanej technologii w produkcji traw, jak i samej budowy, boiska te pod pewnymi względami przewyższają ich naturalne odpowiedniki. Ich funkcjonalność, niższe koszty utrzymania, a przede wszystkim wyższy poziom bezpieczeństwa wpływają na ich ogromną popularność na terenie całego kraju. Co więcej, pielęgnacja boisk syntetycznych wymaga nieco mniej pracy niż utrzymanie w dobrej kondycji naturalnej sportowej murawy.

Zbudowanie dobrego boiska to jednak tylko część sukcesu. Niewłaściwe użytkowanie i brak czyszczenia murawy szybko prowadzi do jej dewastacji lub zniszczenia. Aby utrzymać boisko w dobrej kondycji koniecznie należy przeprowadzać odpowiednie zabiegi konserwacyjne. Do pielęgnacji należy używać odpowiednio do tego celu przystosowanego sprzętu, a także zajmować się tym przy dobrych warunkach pogodowych. Dzięki poprawnej konserwacji utrzymasz dobrą jakość gry na boisku oraz przedłużysz jego żywotność.

pielęgnacja boisk syntetycznych

Czynniki negatywne

Obecność materiału organicznego (mech, liście, trawa, ziemia itd.) ma zdecydowanie negatywny wpływ na nawierzchnię z trawy syntetycznej. Kiedy opadłe liście zalegają na boisku, w trakcie codziennych rozgrywek i treningów materiał organiczny zostaje wdeptany i zmieszany z materiałem wypełniającym. W konsekwencji prowadzi to do zbicia maty i stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi alg, które przyczyniają się zwiększenia śliskości boiska. Oprócz tego, w macie powstanie warstwa organicznego materiału, w której będą rosły trawa, chwasty i mech. Co więcej, mech rośnie także na obszarze boiska, które przez długi okres znajduje się w cieniu i nie jest odpowiednio konserwowane. Dlatego też zaleca się, szczególnie jesienią, usuwanie opadłych liści z obszaru boiska oraz regularne szczotkowanie płyty boiska.
Należy również pamiętać, że gra na boisku w butach na płaskiej podeszwie przyczynia się do szybszego zużycia nawierzchni niż gdy używane są tzw. korki.

Jak i kiedy użytkować boisko

W normalnych warunkach pogodowych boisko nadaje się do gry przez większą część roku. Zawsze należy utrzymywać je w czystości. Należy dbać o to, aby nie było na nim kawałków szkła, niedopałków papierosów, kawałków metalu, gumy do żucia oraz innych ostrych odłamków. Zaleca się, aby przy wejściu umieścić tablicę informującą o nakazie utrzymywania obiektu w czystości oraz stosowania się do regulaminu użytkowania boiska.

Przy temperaturach sięgających poniżej -10°C zalecamy zamknięcie boiska. Po okresie intensywnych mrozów, kiedy następuje odwilż i intensywne opady deszczu boisko również nie powinno być użytkowane.

pielęgnacja boisk orlik

Wpływ czynników pogodowych na boisko syntetyczne

Ulewny deszcz

Dzięki dobrej przepuszczalności maty oraz podłoża woda szybko schodzi z płyty boiska i może być ono w krótkim czasie znów użytkowane. Podczas bardzo intensywnych opadów deszczu boisko może nasiąknąć wodą do tego stopnia, że pojawią się kałuże. W takiej sytuacji płyta jest niestabilna i może dojść do przemieszczenia granulatu gumowego. Aby do tego nie dopuścić, zaleca się opóźnienie treningu o 5 minut lub wstrzymanie go na 5 minut. W ciągu kilku minut woda zniknie z powierzchni i będzie można kontynuować grę.

Susza

Suche warunki pogodowe nie mają negatywnego wpływu na użytkowanie boiska. Przy wysokich temperaturach granulat może się nagrzać i wydzielać nieprzyjemny zapach, nie ma to jednak wpływu na możliwość korzystania z boiska.

Wiatr

Mata leży luźno między liniami. Jest ona wypełniona ok. 30 kilogramami piasku i 14 kg granulatu gumowego na m². Na całym boisku znajduje się ok. 225 ton piasku i 93 tony granulatu. Dlatego też wiatr nie ma żadnego wpływu na matę. Materiał do wypełnienia znajduje się między włóknami maty, dlatego też wiatr nie wywieje go.

Śnieg

Kiedy płytę boiska pokrywa śnieg, wciąż można na niej trenować. Jednakże w takich warunkach nie da się rozgrywać meczu, ponieważ linie są niewidoczne. Śnieg można usunąć za pomocą pługu z listwą z tworzywa sztucznego. Należy jednak uważać, aby granulat gumowy nie uległ przemieszczeniu.