Nawadnianie trawnika

Regularne nawadnianie jest niezwykle ważnym zabiegiem. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, a przynosie ono wiele korzyści Państwa trawnikowi.

Zalecenia dotyczące nawadniania Trawników

Podlewanie trawnika

W okresie suszy, radzimy nie chodzić po trawniku, gdyż trawa jest wówczas sucha, łamliwa oraz podatna na połamanie. Jeśli trawnik wymaga obcięcia nie koś krócej niż 50mm  i nie koś go ponownie nawet, jeśli widać, że nieco odrósł. Najlepiej 1 raz w tygodniu lub rzadziej.

 

Kiedy, ile i jak często podlewać Trawnik?

Nowo posiany lub rozłożony trawnik, podlewaj dwa razy dziennie, aby w glebie było wystarczająco dużo wody, po to żeby trawa mogła się zakorzeniać. Już po trzecim koszeniu oraz zakorzeniony już trawnik, podlewamy tyle ile w danym momencie potrzebuje, najlepiej rano. Zwykle należy podlewać 2 razy w tygodniu, a jeżeli temperatura osiąga więcej niż 30 stopni, podlewaj nawet 3 razy w tygodniu. Za każdym razem musisz dostarczyć trawnikowi  nie mniej niż 10 mm opadu wody (1 m3 na każde 100 m2/1 ar - najprościej, sprawdź podczas podlewania na swoim liczniku do wody czy wylałeś odpowiednią ilość). Jeżeli trawnik rośnie na lekkiej lub piaszczystej glebie musi otrzymać minimum 15 mm opadu przy każdym podlewaniu. Jeżeli na trawniku występuje warstwa filcu - strzechy, należy zwiększyć ilość ilość opadu nawet do 20 mm jednorazowo lub/i natychmiast wykonać Aerację Wertykulację Trawnika . Sprawdź wilgotność próbująć wbić w darń np. śrubokręt. Jeżeli wbiłeś bez problemu do 10 - 15 cm, to znaczy że ma wystarczającą wilgotność - jeżeli nie, natychmiast podlej mocno trawnik - wg. zaleceń opisanych w tym tekście!

 

Czym podlewać?

Z "ręki".

Ta metoda jest wystarczająca na trawnikach do 50 m2. Jednorazowy czas podlewania takiego trawnika "z węża"  to ok. 15-20 minut, jednak stosowanie tej metody nawadniania nie powoduje dobrych rezultatów - nie polecamy. Ta metoda sprawdza się TYLKO do podlewania nowo zasianych trawników lub Trawników po Dosiewie Nasion - służy do wpłukania nasion w szczeliny po wertykulacji lub aeracji.

 

 

 

Zraszacze.

W przypadku tej metody podlewania trawnika osiągniesz sukces, tylko gdy będziesz naprawdę wiedział, ile podlałeś. Jak to zmierzyć? To proste. Postaw w zasięgu zraszacza kilka pustych szklanek i podlewaj tak długo żeby pojawiło się w nich przynajmniej 10 - 15 mm wody. Zmierz czas podlewania i stosuj się do tych wskazówek za każdym razem. Ilość w litrach na m2 jednorazowego nawodnienia to: 10 - 15 litrów wody na 1 m2 Trawnika, czyli 1 - 1,5 m3 na każde 100 m2/ 1 ar.

 

zraszacz do trawnika

 

Automatyczny System Nawadniania.

Wielu właścicieli ogrodów wyposażonych w Systemy Nawadniania, w momencie gdy system się załącza, jest przekonanych że wszystko jest OK. Niestety w większości przypadków tak nie jest. Kluczem do pięknego i gęstego trawnika jest POPRAWNE nawadnianie, a nie "tylko" nawadnianie. Prawidłowe ustawienie wymaga wiedzy jak duży obszar pokrywa każda sekcja. W większości przypadków, nastawia sie po 20-30 minut na każdą sekcję - czy to wystarczy aby nawodnić ziemię do 10-15 cm???. Sprawdź Twój system, czy jest ustawiony poprawnie, sprawdź ile podlewa, a jeżeli masz z tym problem, skontaktuj się z nami.

 

 System automatycznego nawadniania

 

Ile kosztuje prawidłowe nawadnianie trawnika?

Jeżeli przeczytałeś nasze porady do tego miejsca, to znaczy że zależy Ci aby Twój Trawnik był podlewany regularnie i poprawnie. Pewnie nie raz zastanawiałeś się ile to kosztuje i dlaczego tak drogo? Chcemy rozwiać wątpliwości i niejasności co do kosztów - to nie jest aż takie drogie! Dostarczanie trawnikowi dodatkowej wody w ciągu jednego miesiąca w okresie wegetacji to ok. 20 - 30 zł na każde 100 m2, czyli w skali roku to ok. 100 - 150 zł. Jeżeli masz ok. 200 - 300 m2, to roczny wydatek w porównaniu z korzyściami płynącymi z prawidłowego i dostatecznego podlewania Trawnika jest naprawdę niewielki, a bez wody ani rusz!

 

Kilka dobrych rad

Nie przestawaj korzystać z usług pielęgnacyjnych Mr. Green Grass. Gdy nadejdzie deszcz, trawnik szybciej odzyska formę. Z doświadczenia wiemy, że trawniki klientów, którzy rezygnowali z naszych usług w okresie suszy, o wiele dłużej dochodziły do swej świetności.

Jeśli to możliwe podlewaj trawnik wcześnie rano, kiedy parowanie wody nie jest tak intensywne. 
Można także spulchnić nakłuwając widłami najmniej dostępne obszary, aby pomóc wodzie dostać się tak, gdzie jest najbardziej potrzebna - do korzeni, lub gdy ziemia jest zwarta skorzystać z naszej oferty Aeracji Trawnika - można ją wykonywać nawet podczas wysokich temperatur!

Jeśli to konieczne, możemy zainstalować Automatyczny System Nawadniający. To pomaga, gdy powierzchnia trawnika jest duża i podlewanie ręczne jest długotrwałe i kłopotliwe lub po prostu niemożliwe. Mr.Green Grass pomoże w opracowaniu projektu, wyceny, instalacji oraz późniejszego serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.

Porozmawiaj z przedstawicielem Mr. Green Grass i poproś o poradę w sprawie zastosowania Środka Magazynującego Wodę Wetting Agent - jeśli to konieczne, można go zastosować w celu wspomożenia trawnika w tych trudnych chwilach.

Wetting agent

Od roku 2006 Mr. Green Grass testuje z powodzeniem Wetting Agent – zabieg stymulujący magazynowanie wody w glebie.

Dowiedz się więcej o Wetting agent

Polityka bezpieczeństwa |   projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Projektowanie i wykonanie stron internetowych, Anronet Agencja Reklamowa w Krakowie