Szkodniki i choroby

Czy wiedziałeś, że masz nieproszonych gości na swoim trawniku?

Pędraki w trawniku

Koziułki są stadium larwalnym komarnicy, która może powodować poważne spustoszenia trawy.
Są one beznogie, brązowe/szare i mogą dochodzić do 4 cm długości, gdy urosną. Odżywiają się łodygami traw i korzeniami tuż pod powierzchnią trawnika. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej samice składają jaja wczesną jesienią i larwy są aktywne począwszy od września powodując szkody w czasie zimy i wczesną wiosną.

Czy pędraki mogą zniszczyć trawnik?

Jeśli nie walczymy z nimi to odpowiedź brzmi oczywiście tak. Jest to spowodowane faktem, że jedzą one łodygi traw i ich korzenie, rośliny obumierają i nasz trawnik może zniknąć.

Jak objawia się ich obecność?

Znajdziecie rumowiska na swoim trawniku. Będzie to spowodowane przez ptaki poszukujące pędraków. Zdarza się, że w przypadku groźnej inwazji, trawnik może rzeczywiście zniknąć pozostawiając po sobie mech i ziemię na powierzchni.

Jak można przeciwdziałać?

Biorąc pod uwagę naturę pędraków, szkody rzadko są jednorodne i są trudne do przewidzenia. Jedyną praktyczną metodą jest zastosowanie skutecznego środka owadobójczego. Mr.Green Grass oferuje taką usługę, a klient musi jedynie omówić z pracownikiem, jakie środki ostrożności trzeba będzie zachować stosując tego typu preparaty.

Czy trawnik będzie można odzyskać?

Być może trzeba będzie posiać nową trawę na zniszczonej powierzchni, ale zanim się to zrobi zalecamy podjęcie walki. Z doświadczenia wiemy, że jeśli większość korzeni trawy jest nietknięta, można odzyskać trawnik za pomocą podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli trzeba będzie jednak zrekonstruować zniszczony trawnik, odzyskacie go szybciej przeprowadzając regenerację trawnika.

Jeśli podejrzewasz, że w Twoim trawniku żyją pędraki, zadzwoń do Mr.Green Grass i zamów bezpłatną diagnozę swojego trawnika.

Mech

Dlaczego mój trawnik ma problem z mchem?

Mech dobrze się rozwija w wilgotnych i zacienionych obszarach. Niestety niektóre trawniki cierpią z powodu mchu bardziej niż inne. Obszary trawnika, które mogą zostać zaatakowane mchem mają zwykle dużą strzechę powierzchniową lub rosną na gliniastej glebie. Trawniki, które zostały zbyt krótko skoszone kosiarką także są narażone na pojawienie się mchu.

Czy grabienie mchu może wytępić go całkowicie?

Grabienie usuwa jedynie martwy mech. Nie wyleczy to trawnika z mchu, ani nie przyniesie żadnych korzyści w kwestii usunięcia przyczyn mchu. Skaryfikacja/Wertykulacja to nie grabienie mchu, lecz usunięcie powierzchniowej strzechy - jednej z głównych przyczyn obecności mchu na trawniku.

Co Mr.Green Grass może zrobić, aby pozbyć się mojego mchu?

Jesienna pielęgnacja za pomocą obejmuje czynnik regulujący obecność mchu. Niemniej jednak celem Mr. Green Grass będzie całkowite usunięcie lub zredukowanie przyczyn, aby pozbyć się tego problemu. Mr.Green Grass dokona tego redukując strzechę za pomocą: napowietrzania i skaryfikacji.

Czy to możliwe, aby mech nigdy więcej nie powrócił na mój trawnik?

Jeśli stworzy się odpowiednie warunki można doprowadzić do redukcji, a nawet do całkowitego zaniku nawrotów mchu na trawniku. W praktyce, jeśli trawnik jest zacieniony przez dom lub drzewa, raczej nie dąży się do całkowitego usunięcia mchu.

Czerwona nitkowatość

Powszechnie występująca choroba grzybowa występująca na trawnikach w całej Europie. Pierwszą oznaką inwazji pasożyta są place brązowawej gnijącej trawy. Gdy przyjrzymy się bliżej zobaczymy, że cienkie czerwone igły wystające spod źdźbeł trawy. W bardzo złych przypadkach widoczne są małe cząsteczki różowej grzybni, wyglądające jak małe kawałeczki bawełny.

Skąd to się bierze?

Czerwona nitkowatość jest oznaką wysokiego poziomu wilgotności lub niskiej żyzności. Najczęściej występuje w miesiącach letnich, gdy jest bardzo wysoki poziom wilgotności. Jeśli pojawi się w czasie łagodnej jesieni może trwać przez całą zimę.

Czy czerwona nitkowatość może się przenosić z trawnika na trawnik?

Zwykle nie, chociaż najlepiej będzie umyć wężem ogrodowym ostrza kosiarki, aby usunąć z nich wszelkie ewentualne grzyby.

Co Mr.Green Grass może zrobić, aby usunąć czerwoną nitkowatość?

Jako, że niska żyzność jest jedną z jej przyczyn, radzimy naszym klientom przeprowadzanie regularnego użyźniania. Niemniej jednak, jeśli problem się utrzymuje z powodu wilgoci zastosujemy środek grzybobójczy 2-3 tygodnie po przeprowadzeniu odżywienia i wypielenia trawnika.

Czego można oczekiwać po zastosowaniu środka grzybobójczego?

Trawnik powinien poradzić sobie z chorobą 2-3 tygodnie po zastosowaniu. Wiemy z doświadczenia, że jeśli wilgotna pogoda utrzymuje się, czerwona nitkowatość może ponownie się pojawić. Skoszenie trawnika niewydolną kosiarką lub taką z nieostrymi ostrzami może spowodować nawrót choroby.

Czy wiesz, że…?

Istnieje wiele innych chorób i zaburzeń grzybiczych występujących na trawnikach w całej Polsce. Są to na przykład rdza, chlorotyczna plamistość liści, fusarium, pleśń śniegowa, pasy ciemniejszej trawy, śluzowiec itp.

Zamówienie

Naprawdę nie ma żadnego zobowiązania do skorzystania z usług Mr Green Grass. Jeśli chcą Państwo zlecić darmową analizę swojego trawnika, prosimy skontaktować się z naszym przedstawicielem lub z biurem pod numerem telefonu: 0 889 900 900

Zamów analizę
Polityka bezpieczeństwa |   projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Projektowanie i wykonanie stron internetowych, Anronet Agencja Reklamowa w Krakowie