Mr. Green Grass Sport - Pielęgnacja boisk piłkarskich

Konserwacja boisk z trawy syntetycznej

Boiska z trawy syntetycznej stanowią doskonała alternatywę dla boisk z murawą naturalną. Dzięki zaawansowanej technologii w produkcji traw jak i samej budowy, boiska te przewyższają boiska naturalne.

Boiska z trawy syntetycznej stanowią doskonała alternatywę dla boisk z murawą naturalną. Dzięki zaawansowanej technologii w produkcji traw jak i samej budowy, boiska te przewyższają boiska naturalne. Ich funkcjonalność, niższe koszty utrzymania, a przede wszystkim wyższy poziom bezpieczeństwa, już kilka lat temu doceniły Państwa wysoko rozwinięte. Rządowy Program „Moje Boisko - Orlik 2012” zapewnia najwyższą jakość budowanych boisk w kraju. Zbudowanie dobrego boiska to jednak tylko część sukcesu, niewłaściwe użytkowanie, brak zabiegów konserwacyjnych i czyszczenia murawy szybko prowadzi do jej dewastacji lub zniszczenia.


pielęgnacja boisk syntetycznych


Co negatywnie wpływa na stan płyty boiska ze sztuczną nawierzchnią?


Obecność materiału organicznego (mech, liście, trawa, ziemia itd.) ma różnorodny negatywny wpływ na nawierzchnię z trawy syntetycznej. Kiedy opadłe liście zalegają na boisku podczas codziennych rozgrywek i treningów, materiał organiczny zostaje wdeptany i zmieszany z materiałem do wypełnienia. Prowadzi to w konsekwencji do zbicia maty i stworzenia warunków do rozwoju alg, które przyczyniają się zwiększenia śliskości boiska. Oprócz tego w macie powstawać będzie warstwa organicznego materiału, w której będą rosły trawa, chwasty i mech. Mech rośnie w terenie zacienionym lub na obszarze boiska, które przez długi okres znajduje się w cieniu i jest nieodpowiednio konserwowane. Dlatego też zalecane jest, szczególnie jesienią, usuwanie opadłych liści z obszaru boiska oraz regularne szczotkowanie płyty boiska.

Czy na sztucznym boisku rosną chwasty?

Chwasty rozwijają się wszędzie, gdzie mają dobre warunki do wzrostu. Zalegające liście, szyszki i inne zanieczyszczenia organiczne stwarzają doskonałe środowisko dla chwastów. Dlatego Mr. Green Grass - Sport zaleca systematyczne czyszczenie i konserwację boiska co skutecznie zapobiega rozwojowi chwastów.

Jak pielęgnować i konserwować boisko z trawy syntetycznej?

Aby utrzymać boisko w dobrej kondycji konieczne jest systematyczne przeprowadzanie zabiegów konserwacji. Zabiegi należy przeprowadzać odpowiednio do tego celu przystosowanym sprzętem i przy dobrych warunkach pogodowych. Dzięki konserwacji utrzymana jest dobra jakość gry na boisku i przedłużona zostaje jego żywotność.

Jak użytkować boisko w ciągu roku?

W normalnych warunkach pogodowych boisko jest zdatne do gry przez większą część roku. Boisko powinno być utrzymane w czystości, należy dbać o to, aby nie było na nim kawałków szkła, niedopałków papierosów, kawałków metalu, gumy do żucia oraz innych ostrych odłamków. Wskazane jest umieszczenie przy wejściu tablicy informującej o utrzymywaniu obiektu w czystości oraz stosowania regulaminu użytkowania boiska.
Gra na boisku w butach o płaskiej podeszwie przyczynia się do szybszego zużycia nawierzchni niż gdy używane są tzw. korki.
pielęgnacja boisk syntetycznych

Ulewny deszcz

Dzięki dobrej przepuszczalności maty oraz podłoża woda szybko schodzi z płyty boisk i może być ono w krótkim czasie znów użytkowane. Podczas bardzo intensywnych opadów deszczu boisko może nasiąknąć wodą do tego stopnie, że pojawią się kałuże. W takiej sytuacji płyta jest niestabilna i może dojść do przemieszczenia granulatu gumowego. Nie należy do tego dopuścić. Zalecane jest w takiej sytuacji opóźnienie treningu o 5 minut lub wstrzymanie go na 5 minut. W ciągu kilku minut woda zniknie z powierzchni i można kontynuować grę.

Susza

Suche warunki pogodowe nie mają negatywnego wpływu na użytkowanie boiska. Przy wysokich temperaturach granulat może się nagrzać i wydzielać nieprzyjemny zapach, nie ma to jednak negatywnego efektu na możliwość korzystania z boiska.

Wiatr

Mata leży luźno miedzy liniami. Jest ona wypełniona ok. 30 kilogramami piasku i 14 kg granulatu gumowego na m2. W całości na boisku znajduje się ok. 225 ton piasku i 93 tony granulatu gumowego. Dlatego też wiatr nie ma żadnego wpływu na matę. Materiał do wypełnienia znajduje się między włóknami maty, dlatego też nie zostaje wywiany przez wiatr.

Śnieg

Kiedy płyta boiska pokryta jest śniegiem, można na niej trenować. Niemożliwe jest rozgrywanie meczy ze względu na, to że linie są niewidoczne. Śnieg można usunąć za pomocą pługu z listwą z tworzywa sztucznego. Należy uważać, aby granulat gumowy nie uległ przemieszczeniu.

Kiedy boisko nie powinno być użytkowane?

Przy temperaturach sięgający -10°C zalecane jest zamknięcie boiska. Po okresie intensywnych mrozów, kiedy następuje odwilż i intensywne opady deszczu boisko nie powinno być użytkowane.

Zobacz równieżpobierz ulotkę

Zapytaj

Naprawdę nie ma żadnego zobowiązania do skorzystania z usług Mr Green Grass.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące boisk syntetycznych prosimy o skorzystanie z formularza.

Wyślij zapytanie


pielęgnacja boisk syntetycznych

pobierz plik PDF
ulotka boiska syntetyczne
pobierz plik PDF
Artyku w gazecie Sport Plus - Grudzie 2011

Polityka bezpieczeństwa |   projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Projektowanie i wykonanie stron internetowych, Anronet Agencja Reklamowa w Krakowie