Wapnowanie trawnika

Piękny, zdrowy i równy trawnik jest marzeniem wielu osób. Niestety, tego efektu nie da się osiągnąć bez zapewnienia trawie odpowiednich warunków do rozwoju. Jednym z podstawowych czynników, bezpośrednio wpływających na poprawny wzrost źdźbeł, jest odpowiedni poziom pH gleby. Aby wyregulować go, przeprowadza się wapnowanie trawnika.

wapnowanie trawnika

To prosty zabieg, polegający na rozprowadzeniu na powierzchni trawy nawozu odkwaszającego, który ma za zadanie podnieść zasadowość gleby. Odczyn pH powinien wynosić od 5,5 do 7,5, a jego idealna wartość to 6,5. Wapnowanie należy przeprowadzić jedynie w przypadku, gdy pH spada poniżej poziomu 5,5. Aby dowiedzieć się, jaki odczyn ma ziemia możesz zakupić miernik pH paskowy lub elektryczny. Warto jednak kompleksowo zbadać różne wskaźniki, aby mieć szersze pojęcie o warunkach glebowych, panujących w Twoim ogrodzie. W tym celu możesz przeprowadzić badanie gleby.

Zbyt kwaśna gleba – objawy

Wiemy już, w jaki sposób zbadać poziom kwasowości gleby, ale co może być sygnałem do przeprowadzenia takiego badania? Przede wszystkim, zły stan murawy. Jeżeli trawa nie rośnie, a źdźbła są słabe, plamiste, jasnozielone i nieodporne na deptanie może to świadczyć o zbyt niskim poziomie pH. Również intensywny rozwój mchu oraz chwastów, a szczególnie skrzypu polnego, stanowi sygnał do problemów ze zbyt kwaśnym podłożem. Co więcej, w zakwaszonej glebie układ korzeniowy nie rozwija się prawidłowo, gdyż nie jest w stanie w pełni przyswajać niezbędnych składników odżywczych. W zbyt kwaśnej ziemi rośliny nie przyswajają szczególnie fosforu i magnezu.

Kiedy i jak wapnować trawnik?

Ten zabieg pielęgnacyjny należy przeprowadzać we właściwym terminie, czyli poza sezonem wegetacyjnym. Najlepszą porą na wapnowanie gleby jest przedwiośnie, w okresie od lutego do marca, kiedy trawy nie zaczęły jeszcze wzrastać po zimie. Odkwaszanie można przeprowadzić także jesienią, między październikiem a listopadem. W tym czasie trawy już nie rosną, przygotowując się do nadchodzącej zimy. Jeżeli na trawniku znajduje się gruba warstwa filcu, przed nawożeniem warto odpowiednio przygotować trawnik, przeprowadzając aerację i wertykulację. Zazwyczaj odkwaszanie wystarczy wykonać co 3-4 lata, gdyż wapń to makroelement, który długo utrzymuje się w glebie.

Rozprowadzanie mieszanki wapniowej należy przeprowadzać w suchy i bezwietrzny dzień. Jeżeli nawozisz jedynie niewielki, przydomowy trawnik możesz posłużyć się siewnikiem ręcznym. Przy większych powierzchniach niezbędne jest skorzystanie z rotacyjnego siewnika do nawozów. Po zabiegu trawnik musi zostać obficie podlany. Wapnowanie trawnika można przeprowadzać zarówno na glebach ciężkich, jak i lekkich. Jeżeli nie wiesz, jakim produktem podwyższyć odczyn gleby w swoim ogrodzie, sprawdź nasz idealnie zbilansowany Regulator pH.

Zalety wapnowania gleby

Przede wszystkim, zastosowanie nawozów wapniowo-magnezowych zobojętnia kwasowość oraz podnosi zasadowość, co bezpośrednio przekłada się na jakość gleby, co wyraźnie poprawia jakość trawy. Wapnowanie zwiększa działanie nawozów mineralnych — aktywizuje potas i pomaga w wykorzystaniu fosforu. Odkwaszanie zapobiega także chorobom grzybowym i powstawaniu mchu na trawniku, a także przeciwdziała występowaniu larw szkodników traw, szczególnie uaktywniających się wczesną wiosną. Wapń wpływa pozytywnie również na tworzenie się właściwej struktury podłoża oraz pobudza życie mikrobiologiczne w strefie korzeniowej.

Chociaż wapnowanie posiada same zalety, nie należy łączyć go z innymi nawozami, gdyż w ten sposób mogą wytrącić się związki chemiczne, przyswajalne przez rośliny. Dlatego też należy przestrzegać odpowiednich terminów nawożenia. Jeżeli nie chcesz zaprzątać sobie tym głowy, Mr. Green Grass przeprowadza wapnowanie trawnika zarówno jako osobny zabieg oraz jednocześnie przy IV etapie Programu Pielęgnacji Trawnika.